ANASAYFA
KURTULUŞ SAVAŞI VE BİZLER
Gelin SAKARYA'dan DUMLUPINAR'a ADIM ADIM Birlikte olalım
GENEL KOORDİNATÖR Emekli KURMAY ALBAY DR. ORHAN COŞKUN
GEZİ PROGRAMI VE GEZİ HARİTASI
SAKARYA MEYDAN SAVAŞI BAŞKOMUTANLIK KARARGAHI Alagöz Köyü POLATLI
SAKARYA MEYDAN SAVAŞI Polatlı Duatepe Mevzileri
KOCATEPE
DUMLUPINAR BAŞKOMUTAN MEYDAN SAVAŞI
BİTMEYEN SAKARYA
İLETİŞİM

KURTULUŞ SAVAŞIMIZ VE BİZLER

    Bundan seksen yıl önce bu topraklarda verilen Türk Milli Mücadelesinin yapıldığı yerleri kaçımız gördük, tanıdık, o ruhu tekrar yaşadık ?...

    Öyle ki, tarihe büyük ve kanlı Sakarya Meydan Muharebesi (Sakarya Melheme-i Kübrası) olarak geçen bu ölüm kalım mücadelesinin yürütüldüğü Başkomutanlık Karargahı Ankara'ya sadece 46 kilometre uzakta bulunmasına rağmen ne yazık ki çok az kişi tarafından bilinmekte ve ziyaret edilmektedir.

    Bugün bu topraklara ulusumuzun mührünü vuran Büyük Taarruzun başladığı Kocatepe, Afyon Şehir Merkezi'nden sadece 20 kilometre uzaklıktadır. Bununla birlikte Kocatepe'yi, Afyon'dan geçen kaç kişinin ziyaret ettiği bir soru işaretidir.

ÇANAKKALE VE ANZAKLARIN TORUNLARI

    Çanakkale Savaşlarında kara çıkartmasının yapıldığı 25 Nisan'ın her yıl yıldönümünde, ANZAK Askerlerinin torunları dünyanın öbür ucundan, Avustralya ve Yeni Zelanda'dan kalkıp Türkiye'ye gelerek atalarını anmaktadır.Her yıl binlerce insan, çıkartmanın yapıldığı şafak vakti düzenledikleri görkemli törenlerle geçmişlerine sahip çıkmakta, tarihte yaşananları hatırlamaktadır.

   Türkiye'de ilk kez Uzmanların Rehberliğinde Milli Mücadele.

    Türk Milli Mücadelesinin verildiği yerleri bir Türk vatandaşının bireysel olarak gezip, görerek anlamasının da uygulamada mümkün olmadığı görülmektedir.

    Örneğin, Kocatepe'ye çıkılması durumunda, 1922 yılının 26 Ağustosunun şafağında yaşananların tam olarak algılanabilmesi, esarete ve zulme karşı o görkemli başkaldırının esaslı kavranabilmesi için, ordumuzun ve işgalci gücün konumlarını, güçlerini, coğrafi şartları ve Büyük Taarruzun evrelerini anlatıp, yorumlayacak, harita, kroki ve anekdotlarla bilgilendirecek uzman rehberlere ihtiyaç bulunmaktadır.Aynı durum Dumlupınar Başkomutan Meydan Savaşı için de geçerlidir. Karargahın bulunduğu Zafertepe'den muharebenin cereyan ettiği Adatepeler'de olup biteni söz konusu yerde bulunan levha şeklindeki krokilerden tam olarak anlamak mümkün olamamaktadır. Yine bir rehberin açıklayıcı anlatımına gereksinim duyulmaktadır. Sakarya Meydan Savaşı için de aynı durumun geçerli olduğunu söylemeye gerek yoktur.

    İşte Türkiye'de ilk kez KEMALİST ATILIM BİRLİĞİ'nin “GAZİ MUSTAFA KEMAL'le SAKARYA'dan DUMLUPINAR'a ADIM ADIM" Gezisi bunun için düzenlenmektedir.

    Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği Müşavirlerinden, Kara Harp Okulu Eski Öğretim Üyesi, Harp Tarihi Uzmanı, Kurmay Albay (E) Dr. Orhan COŞKUN'un eşgüdümünde gezi başarıyla sürdürülmektedir. Bugüne kadar öğrenci, öğretmen, parlamenter, bürokrat, çeşitli sivil toplum ve meslek kuruluşlarının temsilcileri geziye katılmış, Milli Mücadelenin yapıldığı yerleri görmüş, ilk günkü o ruh ve heyecanı yeniden yaşadıklarını ifade etmişlerdir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İleri -->